Ekologicznie i z dofinansowaniem

Systemy fotowoltaiczne to rozwiązanie innowacyjne, które znacząco pozwala zminimalizować koszty pozyskiwania energii elektrycznej. Oprócz tego, jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ korzystając z paneli solarnych, pobieramy energię z odnawialnego źródła energii. Nie każdy jednak wie, że na montaż paneli fotowoltaicznych, jesteśmy w stanie uzyskać dofinansowanie.

Czy dofinansowanie z programu „Mój Prąd” obejmuje rozbudowę systemów fotowoltaicznych?

Osoby fizyczne, które już posiadają system paneli fotowoltaicznych i będą chciały go rozbudować, nie mogą przystąpić do programu. Dofinansowanie obejmuje bowiem tylko i wyłącznie inwestycje, które mają na celu założenie nowej instalacji. Całkowity budżet, który zostanie przeznaczony na dofinansowania wynosi blisko 1 mld zł. Oznacza to, że z dofinansowania skorzystać będzie mogło blisko 200 000 osób.

Rządowy program na dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych „Mój prąd”

23 lipca 2019, Rząd ogłosił start programu „Mój prąd”. Głównym zadaniem tego programu jest przede wszystkim zachęcenie jak największej ilości osób do podjęcia decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Program zakłada przyznanie bezzwrotnej dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych, która przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób fizycznych. Pieniądze, które zostaną przyznane osobom fizycznym w ramach powyższego programu, będą mogły zostać przeznaczone na zakup i montaż. Za pozyskane pieniądze, będzie można też opłacić robociznę wchodzącą w skład montażu paneli fotowoltaicznych. Bardzo ważne jest to, że instalacje fotowoltaiczne, które zostaną objęte powyższym dofinansowaniem, nie mogą przekroczyć mocy 10kWh.

panele

inwertery

urządzenia do montażu

okablowanie

Jak duża jest kwota dofinansowania i jaką część kosztów pozwoli ona pokryć?

Program „Mój prąd” pozwoli na pokrycie aż 50% kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych. Kwota jednakże nie może przekroczyć progu 5000 zł. Jak zatem wygląda to w praktyce? Najczęściej koszt związany z instalacją paneli fotowoltaicznych wynosi około 10 000 zł. Tym samym kwota, którą zaproponował rząd, pozwoli na pokrycie 50% kosztów związanych z zakupem, montażem oraz instalacją systemów fotowoltaicznych.
Aby przystąpić do programu „Mój prąd” i tym samym skorzystać z dofinansowania, należy dokonać zakupu systemu po 23 lipca 2019. Osoby, które zdecydowały się na tę inwestycję przed dniem ogłoszenia programu, nie będą mogły skorzystać z dotacji.

Pozwól nam pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze!

Pozwól nam pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze!

W jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie na zakup systemów fotowoltaicznych?

Aby ubiegać się o dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych, należy odwiedzić stronę internetową: nfoisgw.gov.pl. Tam będzie można znaleźć wniosek, który następnie należy wypełnić zgodnie z instrukcjami do niego dołączonymi. Ważne jest jednak to, że wniosku nie można złożyć drogą elektroniczną. Należy go wydrukować a następnie dostarczyć do siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wniosek można przesłać do siedziby listem lub zanieść go osobiście. Do wniosku, dołączyć należy także fakturę, która będzie stanowiła potwierdzenie zakupu instalacji fotowoltaicznej jak również dokument od operatora, który potwierdzi wymianę instalacji elektrycznej.
Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć tylko i wyłącznie po dopełnieniu wszystkich formalności, które potwierdzą to, iż dokonaliśmy zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Porozmawiajmy o oszczędzaniu

Zamów rozmowę
    Skontaktuj się z nami

    Porozmawiaj z naszymi ekspertami

    Zadzwoń

    Adres

    ul. Jarochowskiego 30a/260-238 Poznań