Panele fotowoltaiczne, to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie energii elektrycznej przy absolutnym zminimalizowaniu kosztów jej pozyskania. Ekonomiczność tego rozwiązania, jest jedną z najważniejszych jego cech. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ich instalacji, musimy się dowiedzieć czegoś więcej o tym, w jaki sposób działają oraz na co zwrócić uwagę w czasie ich użytkowania.
System fotowoltaiczny – dla kogo?
Systemy fotowoltaiczne przeznaczone są dla wszystkich, którzy korzystają z energii elektrycznej. Nie ma znaczenia, czy mówimy o właścicielach firm, czy osobach prywatnych. Także w przypadku gospodarstw rolnych, montaż systemu fotowoltaicznego jest rozwiązaniem ze wszech miar korzystnym. To,co jest najważniejsze, jeśli mowa o montażu instalacji fotowoltaicznej, to fakt, że najbardziej opłaca się ona w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe. Tendencja jest jednak taka, że co roku, niezależnie od tego, czy mówimy o prywatnych gospodarstwach domowych czy też o firmach, zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie.
Własna, darmowa elektrownia
Kiedy mówimy o panelach fotowoltaicznych, musimy przede wszystkim fakt, że ich instalacja, jest równoznaczna z tym, że zyskujemy dzięki nim darmowy dostęp do prądu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne w momencie kiedy produkują one energię elektryczną. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Panele najintensywniej pracują w ciągu dnia, a wtedy z reguły jesteśmy w pracy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy korzystać z energii zgromadzonej w tym czasie. Nadwyżki energii, która została wyprodukowana, trafiają do sieci. Stamtąd, np. wieczorem, jesteśmy w stanie ją absolutnie za darmo odebrać. Takie rozwiązanie, zapewnia nam stały i przede wszystkim darmowy dostęp do energii elektrycznej.
Jak najefektywniej korzystać z instalacji fotowoltaicznych?
Sposobów na jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, która pochodzi z systemów fotowoltaicznych jest bardzo dużo. Prawda jest jednak taka, że taki system najlepiej sprawdza się wówczas, kiedy w pełni współpracuje z innymi urządzeniami, które wymagają stałego dostępu do prądu. Mowa tutaj np. o pompie ciepła czy o rekuperatorze. Pompa ciepła, k czasie pracy bezpośrednio wykorzystuje energię słoneczną wyprodukowaną przez panele aby ogrzać dom lub go wychłodzić, jeśli będzie korzystała z energii solarnej, uda nam się uzyskać największy komfort jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej oraz o zminimalizowanie kosztów jej pozyskania.
Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o rekuperator. Wentylacja z rekuperatora jest stosunkowo droga, ze względu na ilość energii elektrycznej, która potrzebna jest do jego funkcjonowania. System fotowoltaiczny, pozwala na pobieranie energii przez rekuperator z tej, która została zgromadzona przez pompę ciepła – pochodzącą z paneli solarnych. W ten sposób jesteśmy w stanie obniżyć koszty działania rekuperatora praktycznie do zera. Zmniejszą się także koszta związane z eksploatacją i utrzymaniem domu.
Obniż koszty instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne nie tylko pozwalają nam korzystać z energii elektrycznej praktycznie za darmo. Bardzo niewiele osób wie, że od niedawna, możliwe jest skorzystanie z dofinansowania rządowego na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość takiego dofinansowania może pokryć blisko 50% kwoty potrzebnej na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. To bardzo korzystne rozwiązanie, które przeznaczone jest dla osób prywatnych. Program, który umożliwia skorzystanie z takiej formy dofinansowania nazywa się “Mój prąd”, a więcej o nim możecie przeczytać u nas na stronie. (tu dać np hiperłącze do zakładki dofinansowania, taki tam luźny pomysł wewnętrznego linkowania, coby SEO było fajne).