5 Powodów dla których warto zainstalować instalację fotowoltaiczną

1. Płacisz za prąd znikome kwoty

Przy optymalnym doborze całej instalacji fotowoltaicznej rachunki za prąd spadają do minimum a nawet całkowicie do zera.

8 czerwca 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej podpisał ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r o odnawialnych źródłach energii (OZE) : Nowelizacja. Jej postanowienia weszły w życie 1 lipca br.

Zatem z dniem 01.07.2016 weszły w życie pomocne i korzystne dla Prosumenta, czyli dla gospodarstwa domowego, podmiotu nieleżącego do sektora publicznego, Kościoła itd., korzystającego z własnej instalacji fotowoltaicznej regulacje prawne mówiące jak, w jaki sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej będzie rozliczał się z energii. Mowa tu o tzw.
Systemie „Opustów”.

SYSTEM OPUSTÓW (rozliczenia 1 rok):
1) Instalacje do 10 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 80% oddanej energii.
2) Instalacje powyżej 10 kWp do 40 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 70% oddanej energii.

Instalacja Fotowoltaiczna działa tak, że produkując własny prąd „ze słońca” przeznacza go przede wszystkim na własne potrzeby. Dopiero gdy zaspokoimy potrzeby naszego gospodarstwa, energia zostaje przekazywana do sieci publicznej. Ilość energii oddanej do sieci zliczana jest przez tzw. „inteligentny licznik” , który montowany jest przez Zakład Energetyczny.
System opustów polega na założeniu, że energię, którą wytworzy nasza elektrownia słoneczna podłączona do sieci energetycznej operatora OSD, która nie zostanie zużyta od razu na własne potrzeby, wysyłamy do sieci energetycznej i traktujemy tą sieć jako swoisty „magazyn”. Z kolei w czasie, gdy nasza elektrownia słoneczna nie produkuje energii elektrycznej lub jej produkcja nie wystarcza na zaspokojenia naszych bieżących potrzeb, możemy wtedy tę energię bezpłatnie odebrać z „magazynu” w stosunku 0,8kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla instalacji o mocy do 10 kW, lub w stosunku 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla mocy naszej elektrowni słonecznej powyżej 10 kW i mniejszej niż 40 kW.
Dla uproszczenia: w tym przypadku sieć publiczna stanowi dla Prosumenta magazyn energii o sprawności 80 proc., w którym chwilowa nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana do wykorzystania na później.

2. Czysta energia

Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesna, ekologiczna i chroniąca środowisko technologia, przekształcająca światło słoneczne w energię elektryczną.

Systemy fotowoltaiczne jest odnawialnym źródłem energii i nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery oraz nie generuje odpadów zatruwających ziemię; po zużyciu, panele fotowoltaiczne mogą być poddane całkowitemu recyklingowi.

Zgodnie z unijnymi założeniami udział energii odnawialnej na polskim rynku ma do 2020 roku wynosić 15%. Jak na razie taki wynik jest w Polsce trudny do osiągnięcia. Jak podaje Eurostat, w 2016 udział OZE wynosił zaledwie 11,3%. W 2017 wzrósł natomiast udział energii węglowej kosztem ekologicznych rozwiązań, co znacznie pogorszyło jakość powietrza w kraju.

Aby zadbać o środowisko, a jednocześnie uniezależnić się od nieodnawialnych źródeł energii, zarówno osoby prywatne budujące domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorcy prowadzący gospodarstwa rolne mogą zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne.

3. Bezawaryjna i bezobsługowa instalacja

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się bezawaryjnością i możliwością pracy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, nie wymaga przeglądów oraz czyszczenia. Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnego, hartowanego szkła, wzmocnione folią ochronną, przez co są odporne na gradobicie, wiatr, mróz czy zalegający śnieg. Dzięki temu, że nie posiadają części ruchomych nie trzeba ich serwisować.

4. Niezależność energetyczna

W obecnej sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą można zauważyć, iż sytuacja na rynku energii jest bardzo niestabilna, zarówno jeżeli chodzi o dostawy energii jak i jej cenę. Decydując się na instalację fotowoltaiczną zyskujemy swoistą niezależność energetyczną. W instalacjach współpracujących z magazynami energii, mamy pewność, że w przypadku braku zasilania z sieci nasze urządzenia (np. serwery) nadal będą pracowały, dzięki czemu działanie naszej firmy nie zostanie przerwane choćby na moment. Własna elektrownia fotowoltaiczna daje dużą niezależność także w przypadku wzrostu cen prądu, który niestety w przypadku naszego kraju jest nieunikniony.

5. Słońce jako niewyczerpalne źródło energii

Na sprawność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników – rodzaj modułów, ich orientacja na dachu (lub gruncie, fasadzie) kąt nachylenia jak i procent zacienienia. Największą obawą dla osób rozważających zakup instalacji jest brak wystarczającego nasłonecznienia. Nasza strefa klimatyczna nie jest tu przeszkodą. Słońce jest niewyczerpalnym źródłem darmowej energii a instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nawet w pochmurne dni.
Podkreślić należy, że moduły są bardziej efektywne w niższych temperaturach, bowiem w upalne dni mogą przegrzewać się a ich wydajność może nieznacznie spaść.

Moduły fotowoltaiczne są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (np. śnieg lub deszcz). Praca instalacji jest przerwana jedynie w nocy. Natomiast wiatr chłodzi moduły (szczególnie latem), co przekłada się na ich większą wydajność.
Polska znajduje się w takiej samej strefie klimatycznej, co Niemcy, lider w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie. Usłonecznienie, czyli ilość godzin w ciągu roku przypadająca na dany obszar, na który pada bezpośrednie promieniowanie słoneczne, wskazuje, że cały obszar naszego kraju jest jednolicie usłoneczniony.

Z danych publikowanych przez Instytut Metodologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), największe usłonecznienie występuje w Kołobrzegu, wynosi ponad 1620 godzin rocznie. W Warszawie Słońce świeci nieco mniej, bo 1579 godzin. Południe kraju, uważane za mniej słoneczną część kraju, z Zakopanem na czele, wykazuje 1467 godzin rocznie.
Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie mają, więc się o co martwić, Słońca dla nas nie zabraknie.